Yeryüzü Büyüsü: Bale

Bale sever misiniz?

Böyle soru mu olur diyeceksiniz, bale sevilmez mi!

 

Gerçi resim, bale, tiyatro gibi insan türünün en değerli, en estetik, en güzel üretimlerini “bizim kültürümüze ters” diyerek yakıp yıkmaya niyetlenen barbarlar da yok değil…

Oysa sen kendi kültürünü kendi mekanlarında yaşasan, öteki kendi kültürünü kendi mekanlarında yaşasa? “Sana ne”yi şiar edinsek, “bana ne”yi şiar edinsek. “Senin kültürün sana, benim kültürüm banadır” diyebilsek, hadis-i şeriften ilhamla? Yanyana, birbirimize batmadan, birbirimizi acıtmadan ve daraltmadan yaşayıp gitsek… Olmaz mı?

 

Neyse…

 

Bale, insan bedeninin alabileceği en estetik formları bünyesinde toplamış, eşsiz bir sanat dalı. Balet ya da balerin olabilmek için doğuştan bazı fiziksel nitelikleri taşımak gerek. Bu kadarla kalmıyor tabii; hayat boyu muazzam bir disiplinle çalışmak, çalışmak, çalışmak…

 

Gelmiş geçmiş en iyi balet ve balerinlerden birkaç örnek paylaşalım, tanımayanlara tanıtalım istedik.

Yalnız baştan belirtmek gerek: İlk videoların görüntü kalitesi pek iyi değil. Çünkü balenin o efsane isimleri, geçen yüzyılın ikinci yarısında çıktı, karşımıza.

Rudolf Nureyev, Mihail Barışnikov, Maya Plisetskaya. O silik görüntüler bile, bu üç ismin olağanüstü stilini görmemize engel değil. Düşünsenize, onları sahnede, canlı canlı izleyebilmiş olanlar ne şanslı!

 

Son video HD izlenebilir, zira yepyeni. Gencecik bir yıldız, Sergey Polunin dans ediyor.

Evet, gelmiş geçmiş en iyi balet ve balerinlerden birkaç örnek paylaşalım istedik. Sebebi vardı. Sabahtan akşama kadar zihnimize bulaşan çirkinliklere, biçimsizliklere bir su çarpalım, ruhumuzu şöyle bir arıtalım istedik. Estetik, stil, zerafet ve yetenek ile…

İyi seyirler.

 

 

Nureyev bu dansla Tatar köklerine bir selam uzatmış. Evet, büyük balet Rudolf Nureyev Rus değil, Tatardır. İkinci videoda ise uzun yıllar birlikte dans ettiği Margot Fonteyn ile birlikte…

 

 

 

Mihail Barışnikov meşhur “Beyaz Geceler” (White Nights) filminde Helen Mirren ile, “Atlar” isimli ünlü bir Rus baladı eşliğinde. Sonra da Don Kişot‘tan klasik bir performans.

 

 

 

Bir efsane, Maya Plisetskaya. Özellikle Kuğu Gölü balesinin vazgeçilmez baş bansçısı olmasıyla ünlü. “Ölen Kuğu” adlı sahnede o şiirsel kolların, önce kırk yıl önceki halini, sonra da 62 yaşındaki halini izleyeceksiniz.

 

 

 

Sergey Polunin henüz 26 yaşında. İlk videoda Ludwig Minkus’un ünlü Paquita balesindeki performansını izleyeceksiniz. İkincide ise ağzınız açık kalacak 🙂 O derece!

 

Kapak görseli

 

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share This